20.05.1973 – Драматичното Скудето №15

Точно преди 40 години на този ден, по изключително драматичен начин отборът на бианконерите, начело с Честмир Вицпалек, завоюва 15-то Скудето в последния кръг от сезона.

Ювентус побеждава Рома с 2:1

Picture: Juventus.com

Италианската Серия А през 1972-73 година върви към една изключително вълнуваща кулминация, тъй като само кръг преди края 3 отбора са в борбата за титлата. Милан са начело в класирането с 43 точки, докато Лацио и Ювентус са втори и трети, изоставайки само на точка от водачите.

И трите отбора трябваше да се изправят срещу сериозни съперници: Милан гостува на Верона, Лацио гостува на Наполи, а Ювентус пътуват до столицата за мач с Рома. Очакваше се да бъде една наистина незабравима неделя.

Росонерите се поддадоха на напрежението и неочаквано отстъпиха на Стадио Бентегоди с 5:3 от Джалоблу. Междувременно, Лацио претърпява поражение с 1:0 от Наполи на Стадио Сан Паоло.

Сцената бе приготвена за шоу от футболистите на Ювентус. Първите 45 минути не са никак благоприятни и бианконерите изостават с 1:0, но Дзоф и компания отвръщат на удара през втората част с гол на Жозе Алтафини. Момчетата на Вицпалек продължават да натискат и да търсят победния гол и най-накрая успяват. Точно 3 минути преди последния съдийски сигнал, Антонело Кукуреду записва името си в историята. Ударът на легендата на Юве осигурява инфарктна победа над Джалоросите, с която Старата Госпожа изпреварва Милан на върха и вдига Скудетото.

Едно от най-трудно спечеленеите Скудета, но това го прави и много по-грандиозно. Също така това се превърна в един от най-големите и най-вълнуващи моменти в историята на Ювентус. Незабравим спомен, който се помни от феновете вече 40 години! Видео материал може да намерите тук: