На 16.05.1984 година Ювентус печели КНК

16.05.1984 – Юве печели КНК

В Базел, на 16-ти май 1984 година, Юве се изправя срещу Порто във финал за Купата на Купите.

Ювентус - Порто 2:1

Picture: Youtube.com

Трапатони изпраща в битката следните играчи: Такони, Джентиле, Кабрини; Бонини, Брио, Ширея; Виньола, Тардели, Роси, Платини и Бониек. Страхът от Атина се изпарява след няколко минути. Още в 12-та минута Виньола успява да направи невъзможното от трудна позиция и открива резултата след пас на Платини – 1:0.

Обаче тази преднина не трае дълго, тъй като в 29-та минута Соуса изстрелва шута на живота си от границата на наказателното поле, който отскача пред Такони и влиза във вратата – 1:1. Всичко започва отначало.

В 41-та минута идва звездния миг на полския национален нападател Бониек. Той успява да намери силата на духа и физическото присъствие, да надбяга защитниците и да пусне топката покрай вратаря за 2:1.

Резултатът остава непроменен и след почивката и така бианконерите, начело с капитана Ширея триумфират с Купата на Купите. В този мач футболистите на Ювентус са облечени в нетрадиционните екипи с жълто и синьо, но имат честта да играят в “море от черно-бели флагове”, тъй като верните фенове на Юве са изпълнили стадиона в Базел до краен предел. Историческият дабъл бе подпечатан. Репортаж от финала може да видите тук:

Ювентус си осигурява място в турнира КНК след като спечелва Купата на Италия през 1983-та година, побеждавайки Верона. Бианконерите започват своето участие с мач срещу полския Лехия Гданск като не срещат никакви затруднения и побеждават в Торино със 7:0 и в Гданск с 3:2. На 1/8 финалите идва доста по-негостоприемният ПСЖ. Във Франция Юве стига до равен 2:2, а в Италия мачът завършва 0:0 и с голове на чужд терен бианконерите са на 1/4 финал. Там опонентът е доста по-лек – ФК Хака от Финаландия. Въпреки това, футболистите на Ювентус не успяват да покажат своя потенциал и стигат до две победи с по 1:0. На полу-финала идва силният отбор на Манчестър Юнайтед. Браян Робсън и съотборниците му са укротени и стигат само до равен 1:1 в Манчестър. В Торино бианконерите повеждат чрез Бониек, но червените дяволи не се предават и изравняват няколко минути преди края. Но тогава се намесва Роси, който отбелязва победния гол в продължението на срещата и така Юве стига до финала с Порто, където побеждава с 2:1.